Steal like an artist – recenzja książki

Cześć!

Na początek małe ogłoszenie. Od dziś (12.06) do 23 czerwca będę na urlopie. Na ten czas w Namalowanym Sklepie została wyłączona możliwość kupna produktów. Wszystko wróci do normy jak tylko wrócę!

Na wszystkie pytania będę w tym czasie odpowiadać, także wszystkich zainteresowanych zapraszam do kontaktu: kontakt@namalowane.pl Wszystkie zamówienia, które w tym czasie przyjmę będę realizować od razu po powrocie.

Dzisiejszy post będzie zupełnie inny niż te, które pojawiają się u mnie zazwyczaj. Pomyślałam sobie, że było by warto Wam tu trochę urozmaicić tematykę. Dlatego dziś przychodzę do Was z recenzją książki! 

Nie jest to jednak pierwsza z brzegu książka, bo na tym blogu chciałabym w miarę możliwości zostać w obszarze tematów związanych z malowaniem, twórczością i kreatywnością. Dlatego jak najbardziej pasuje tutaj książka pod tytułem “Steal like an artist. 10 things nobody told you about being creative” Austina Kleona.

Po samym tytule może się nam wydawać, że książka opowiada jak z sukcesem zrobić plagiat i kopiować prace innych. Jednak nic bardziej mylnego! Ponieważ nie sztuką jest kopiować innych, sztuką jest zainspirować się otaczającym nas światem, zaczerpnąć jak najwięcej, a potem stworzyć z tego coś swojego.

Dlatego z książki dowiemy się jaka “kradzież” jest dobra i akceptowana, a jaka po prostu jest plagiatem, Nauczymy się skąd czerpać pomysły i jak je zachowywać oraz jak nie stracić motywacji do działania. Dlaczego nie warto zmuszać się do tworzenia, a za to lepiej pozwolić sobie na odpoczynek i trochę luzu. Dowiemy się też, że nic nie jest w 100% oryginalne i że nasz mózg tak sam z siebie nie wymyśli nic całkowicie nowego. Miałam swego czasu z tym ogromny problem, a teraz już wiem, że jest to całkowicie normalne!

Ponadto Austin Kleon podkreśla jak ważne w życiu artysty są takie rzeczy jak stały związek, stabilne zatrudnienie i odrobina rutyny każdego dnia.  Ten opis kłóci się odrobinę z popularną wizją artysty, który ma na biurku artystyczny nieład, robi co chce i kiedy chce. Jednak ma to sens, a w książce mamy wytłumaczenie dlaczego życie artysty potrzebuje rutyny i stabilizacji.

Steal like an artist jest właściwie poradnikiem, ale nie takim zwyczajnym. Nie jest przeładowana treścią, ani akademickim językiem. Wydaje się być raczej  niepozorna, ma tylko 140 strony i mały format. Nie zawiera bardzo dużej ilości tekstu, a tekst jest przerywany różnymi cytatami i obrazkami.

Ja czytałam tą książkę w oryginalnej angielskiej wersji językowej. Jest ona napisana łatwym językiem i zupełnie nie miałam problemu ze zrozumieniem treści. Jednak jeśli ktoś woli czytać po polsku to książka została już wydana w naszym kraju pod tytułem “Twórcza kradzież. 10 przykazań kreatywności”.

I mimo, że to taka lekka książka, którą szybko się czyta to bardzo mi się ona podobała i wiele się z niej dowiedziałam. Uważam też, że nie jest to pozycja tylko dla artystów, ale dla każdego. Praktycznie wszyscy jesteśmy twórcami czegoś – gotujemy, piszemy blogi czy inne prace, robimy zdjęcia itp. itd. Dlatego książkę zdecydowanie polecam nawet jeśli nie uważasz się za artystę.

Słyszeliście wcześniej o “Steal like an artist”, a może już mieliście okazję przeczytać? Zaciekawiła Was? A może ktoś czytał coś podobnego i może polecić? Dajcie też znać czy by się Wam podobało, gdybym co jakiś czas zamieszczała takie posty.

Pozdrawiam Was serdecznie,

Kinga

P.S.

Nie wiem czy recenzję napisałam tak jak powinno się pisać recenzję, ale ostatnio taki rzeczy pisałam w szkole i możliwe jest, że mogłam zapomnieć jak to się robi. 😀  Kto przeczytał cały post pisze w komentarzu “zima”! Jestem ciekawa ile osób przeczytało te moje wypociny. 😉